רוחק ראיה - היפראופיה

אנחנו שומעים חזור ושמוע, כמעט בכל יום, שכל אחד מאיתנו הוא יחיד ומיוחד, ואין שניים מאיתנו הדומים זה לזה. נכון, במרבית המקרים מדובר על אופי או אישיות.


קל מאד להשליך זאת על הנתונים הפיזיים שלנו הגובה שלנו אינו אחד, מידת הנעליים אינה אחידה, היקף המותניים שלנו שונה, וכן, גם גודל גלגל העין שלנו עשוי להיות שונה מהממוצע הסטנדרטי של בני גילנו. בעוד שגלגל עין שהוא גדול מאותם 24 מ"מ ממוצעים נקרא מיופיה, מצב בו גלגל עין קטן מהסטנדרט או שהמערכת האופטית של העין בעלת עוצמה נמוכה מהממוצע, נקרא היפראופיה. אבל, בדיוק כמו במיופיה, גם היפראופיה דורשת הרכבת משקפיים או עדשות מגע, על מנת שהעין הסובלת ממנה תוכל לקבל תמונה חדה וברורה.

מהי היפראופיה?

את העיניים הזקוקות לעזרה בראיה מחלקים לארוכות רואי ולקצרות רואי. בעוד שהסובלים מקוצר ראיה (מיופיה) יזדקקו למשקפיים שסוגן "מינוס" (עדשות מפזרות אור), הסובלים מרוחק ראיה (היפראופיה) יזקקו למשקפיים שסוגן "פלוס" (עדשות מרכזות אור). הסובלים מהיפראופיה (Hyperopia בלועזית) יסבלו בדרך כלל, מעין שהגלגל שבה הוא מעט קטן יותר מהממוצע. עין היפראופית תהיה קטנה יותר במ"מ או שניים מגודל גלגל העין הממוצע הרגיל (בגודל 22-23 מ"מ).

 

האם היפראופיה מולדת? מהן השפעותיה על הסובלים ממנה?

לרוב, היפראופיה תופיע כבר בילדות או בגיל ההתבגרות, במקרים שבהם העין ההיפראופית גדלה בקצב נמוך מהממוצע לגיל. אמנם, בחשיבה הגיונית, מ"מ (או אפילו שני מ"מ) לכאן או לכאן נחשבים לדבר זניח, אולם, כאשר אנחנו מדברים על עיניים וראיה, פירוש סטייה מסוג זה הוא כי תמונה המתקבלת ברשתית העין אינה חדה דיה, ומשכך, קיים הצורך להשיב לה את הפוקוס הנדרש ולחדד אותה באמצעות הרכבת המשקפיים או עדשות המגע.

אנשים הסובלים מהיפראופיה מכונים "רחקי רואי", בשל ראייתם הטובה למרחוק, אולם, הדעה הרווחת בציבור היא, כי, במקביל לכך, הם מתקשים בראיית עצמים קרובים. מיתוס זה אינו לגמרי נכון, מכיוון שמרבית הסובלים מהתופעה מסוגלים בגילאים הצעירים יותר להסתדר ללא הרכבת משקפיים מכל סוג שהוא. אולם, עם הזמן מופיעים עייפות העין וקשיים לראות בבירור. בילדים הסובלים מהתופעה קיימת אף סכנה ברורה להתפתחותה של עין עצלה(Amblyopia) . לכן, לחלק גדול מהצעירים הסובלים מהיפראופיה יומלץ להרכיב משקפיים, למרות, שלכאורה, אין להם צורך ממשי בכך.

בסביבות גיל הארבעים, אצל מרבית בעלי העיניים הבריאות מתעורר צורך בהרכבת משקפי קריאה. צורך זה, לרוב, יתעורר מוקדם יותר אצל הסובלים מהיפראופיה, והם יזדקקו למשקפי הקריאה שלם הרבה לפני חבריהם בעלי העיניים הבריאות

 

האם קיימת משמעות להיותה של עין מוגדרת כ"היפראופית"?

ראשית, כל מצב של טשטוש וחוסר חדות ראיה חייב להיות מאובחן, הן באספקט הבריאותי (על מנת לשלול תופעות אחרות, חמורות יותר) והן מאספקט איכות חייו של האדם. נוסף על כך, חלק גדול מהסובלים מהיפראופיה במספרים הגבוהים יותר (פלוס 3 ומעלה) עלולים לסבול גם מתופעה המכונה "זווית צרה" - מצב בו נוצרת בעיה של ניקוז נוזל העין וזרימתו בין חלקי העין השונים, בשל קיומה של "צפיפות" בעין. כתוצאה ממצב זה, העיניים נמצאות בסיכון גבוהה יותר מעיניים אחרות לפיתוח גלאוקומה עם זווית סגורה (גלאוקומה צרת זווית, גלאוקומה זוויתית חריפה או גלאוקומה של זווית סגורה). במקרים כאלה, יזדקק האדם למעקב שוטף ויסודי ובמקרים מיוחדים, אף יידרש טיפול לייזר שמטרתו מניעתית והוא נועד לצורך שיפור זרימת נוזל העין ולהקטנת הסיכון להתפתחותה של גלאוקומה מהסוגים שאותם הזכרנו.

 

לסיכום

חשוב לדעת, כי היפראופיה היא מצב שונה מהצורך הטבעי המתעורר במשקפי הקריאה בגיל המבוגר. ההיפראופיה נובעת כתוצאה מגלגל עין הקטן מהממוצע, בעוד הצורך המתעורר במשקפי הקריאה כאשר אנחנו עוברים את גיל 45 מקורו באובדן אלסטיות טבעי של עדשת העין - תהליך טבעי תלוי-גיל המתרחש עם השנים.

 

מקור מידע מקצועי נוסף:

http://www.glaucoma.co.il/other-eye-diseases/glasses/hyperopia