קוצר ראיה - מיופיה

לאדם הממוצע, הביטוי "מיופיה" אינו אומר דבר חצי דבר. במרבית המקרים, אם הוא יחליט להעמיק ולחקור עוד קצת, לרוב, הוא יגיע לכך כי מיופיה פירושה קוצר ראיה.


ובכן, נכון ולא בדיוק נכון. זאת, מכיוון שמיופיה אמנם מתבטאת בקוצר ראיה, אולם היא אינה קוצר הראיה לכשעצמו, אלא מצב רפואי / תופעה בריאותית שביטויה והשפעתה העיקרית היא קוצר ראיה של האדם הסובל ממנה. אם כן, מהי מיופיה וכיצד היא משפיעה על חיי הסובלים ממנה?

מהי מיופיה?

המיופיה (Myopia בלועזית) הוא המצב בו העין מעט גדולה יותר (המדובר במ"מ ספורים) מגודלה הסטנדרטי של העין האנושית (כ-24 מ"מ) או שהמערכת האופטית של העין בשעלת עוצמה חזקה מהעין הממוצעת. כתוצאה מכך, התמונה שאמורה להתקבל באופן חד על הרשתית תהייה מטושטשת, וקיים הצורך להשתמש בעזרים אופטיים (כעדשות מגע או משקפיים) על מנת למקד את התמונה המתקבלת ולאפשר לאדם ראיה חדה וברורה.

 

האם מיופיה מולדת? האם היא מתפתחת עם הגיל?

מיופיה עלולה להיות מולדת, אך יותר שכיחה המיופיה שעשויה להופיע במהלך חייו של האדם, במצב בו גלגל עינו גדל אל מעבר לגודל הנחשב כממוצע לבני שכבת אותו הגיל. לרוב, בתקופת ההתבגרות, גדילת גלגל העין בעיניים הסובלות ממיופיה מקדימה את גודל גלגל העין שאליו אמורים להגיע גלגלי עיניים בגיל זה, וכתוצאה מכך, המתבגר או המתבגר סובלים מטשטוש ראיה ונזקקים להרכבת משקפיים או עדשות מגע. בשלב זה, המתבגר הופך להיות מוגדר כ"סובל מקוצר רואי", כלומר, הוא רואה ללא בעיה אובייקטים הנמצאים קרוב אליו, אולם, כשהוא אינו מרכיב את משקפיו או את עדשות המגע שלו, הוא מתקשה לראות למרחוק, או שהוא רואה באופן מטושטש אובייקטים רחוקים ממנו. גלגל העין, כמו חלקים רבים בגף האנושי, ממשיך לגדול לאורך כל תקופת ההתבגרות, ומגיע לשיאו לרוב, בסביבות גיל 18 או 20.

למרבה הצער אנו רואים כי הנטייה העולמית היא לאחוז מיופים שגדל עם השנים בעולם כולו עד כדי מגפה. על פי המגמה כרגע, תוך שנים ספורות, רוב אוכלוסיית העולם תהייה מיופית.

 

האם קיימת משמעות, מעבר לצורך בהרכבת משקפיים, בהיותה של עין מוגדרת כ"מיופית"?

במקרים בהם קיים קוצר ראיה חמור (למשל, מינוס 6 ומעלה), עלולות להיגרם מספר בעיות נוספות הנוגעות לבריאותה של העין המיופית - הרשתית עלולה להיות דקה יותר בהיקפה, וכתוצאה מכך, שינויים ניוונים מסוימים עלולים להופיע. אמנם, בחיי היומיום, לפחות בתחילה, הם אינם משפיעים, אולם בהמשך, הם עלולים לגרום להחלשת הרשתית עד כדי הופעת קרעים או חורים ולבסוף, אף היפרדות הרשתית.

בעיות נוספות העלולות לסכן את בריאותן של עיניים מיופיות קשורות להתקדמות אפשרית מואצת של הקטרקט בעיניים הסובלות ממיופיה חמורה. גלאוקומה בעין הסובלת ממיופיה, אף היא עשויה להפוך לחמורה יותר מזו המתרחשת בעין בריאה לגמרי.

חשוב להבהיר, קטרקט וגלאוקומה אינן תופעות המאפיינות עיניים מיופיות בשכיחות גבוהה יותר מעיניים רגילות, אולם, כאשר הן מופיעות בעיניים הסובלות ממיופיה, התופעות עלולות להחמיר במהירות רבה יותר ולהיות משמעותיות יותר לראייתו ולאיכות חייו של האדם הסובל מהן.

 

לסיכום - צפירת הרגעה בנוגע למיופיה

מיופיה נחשבת לתופעה שכיחה למדי בקרב האוכלוסייה והקושי העיקרי שלה מתבטא בקוצר ראיה, בבעיה לראייה לרחוק. אדם הסובל ממנה מסוגל לראות מצוין למרחק קצר (לעיתים, אפילו טוב יותר מאנשים שאינם סובלים מהתופעה). למעשה, יתכן מאד, כי בהגיעכם לגיל ארבעים או חמישים, בעוד שכל חבריכם כבר יזדקקו למשקפי קריאה באופן קבוע, אתם לא תזדקקו להן, עד לסביבות הגיל השלישי (60 או 70).

אולם, למרות התקווה המשמחת לעתיד, כרגע, תזדקקו למשקפיים או לעדשות מגע, על מנת לתקן את קוצר הראיה שלכם.

 

מקור מידע מקצועי נוסף:

http://www.glaucoma.co.il/other-eye-diseases/glasses/myopia