עין יבשה

עין יבשה הינה מחלה רב סיבתית של פני שטח העין והדמעות. תסמונת עין יבשה מתייחסת וכוללת מגוון מצבים המלווים באי נוחות עינית ובירידה בייצור הדמעות או אידוי מהיר שלהן. עין יבשה נגרמת בשל שינויים בריכוז הדמעות ובאיכותן.


 

החשיבות של אבחון נכון ומוקדם

הדמעות בעין מורכבות משלוש שכבות, כאשר כל הפרה באיזון שבין השכבות יכול להוביל לאידוי מהיר של הדמעות ולהופעה של אזורים יבשים על גבי משטח העין וזאת תוך יצירת אי נוחות. לעתים, תסמונת עין יבשה מאובחנת בטעות כדלקת או אלרגיה ומשום כך, לא ניתן לה הטיפול המתאים, מה שעלול להוביל להתפתחות של סיבוכים לטווח ארוך. עין יבשה יכולה להיווצר גם בשל בעיות בריאותיות אחרות, כאשר הטיפול בבעיה נועד להביא להקלה על התסמינים, אולם לא ניתן לרפא את התסמונת.

מאפייני תסמונת עין יבשה

תפקידן של הדמעות הינו לשמור על לחות, נוחות ובריאות העין. מצב רפואי של עין יבשה משפיע על איכות הדמעות או ריכוזן ונוכח הפרת האיזון נוצרים תחושת אי נוחות, יובש וגירוי בעין. שכיחות הופעת התסמונת עולה עם הגיל, כאשר כ – 15% מאוכלוסיית בני גיל 65 ומעלה, סובלים מהבעיה. התסמונת שכיחה יותר בקרב נשים, אולם היא עלולה לפגוע בכל מגוון האוכלוסיות והגילאים. הרגלי חיים משפיעים אף הם על היווצרות עין יבשה דוגמת ישיבה ממושכת מול מסך המחשב, שעות עבודה ארוכות, הרכבת עדשות מגע ועוד. תסמונת עין יבשה מתבטאת בהיווצרות נזק לשטח הפנים של העין וזאת כתוצאה מירידה בייצור המרכיב המימי בדמעות וכן בשל אידוי מהיר של שכבת הדמעות.

ביטויים ותסמינים

תפקוד תקין של העין תלוי ומושפע ממסך הדמעות המורכב משלוש שכבות המספקות תמיכה לבריאות משטח העין, הזנה והגנה מפני זיהומים. הביטוי של תסמונת עין יבשה יכול להתחיל בגירוי קל בעין ועלול להגיע עד למצב של פגיעה ונזק חמורים לקרנית וסיבוכים שונים מסכני ראייה. תסמיני הבעיה נוטים להחמיר לקראת שעות הערב וזאת לאחר שימוש ממושך ומאומץ בעיניים במהלך היום וכן בשל חשיפה לתנאים סביבתיים שונים. תסמיני עין יבשה כוללים: תחושת גוף זר בעין או "חול", תחושת צריבה, יובש, רגישות לאור, דחף למצמוץ, אי נוחות כללית, גרד, טשטוש ראייה ועיניים דומעות. באופן תקין, מסך הדמעות המכסה את המשטח החיצוני של העין מתאדה כל העת, אולם במצב של עין יבשה, תהליך האידוי הינו מהיר יותר ומוביל ליובש של משטח העין המהווה סיכון להיווצרות נזקים ולתחושת אי נוחות.

הגורמים לעין יבשה

עין יבשה יכולה להיווצר ממגוון מצבים רפואיים, שימוש בתרופות ותנאים סביבתיים. גורמים שכיחים נוספים הינם שינויים הורמונליים והזדקנות. התופעה שכיחה במיוחד בקרב נשים בגיל המעבר ועלולה להופיע בסבירות גבוהה יותר בקרב מי שעושה שימוש בעדשות מגע וכן לאחר הליך של ניתוח קטרקט. בעמוד הבא, ניתן לקרוא עוד על - טיפים למניעת יובש ואדמומיות בעין.

דרכי הטיפול

הטיפול בעין יבשה נקבע בהתאם לסיבת וחומרת המחלה. ברוב במקרים ינתן טיפול שמרני, הכולל שימוש בתחליף דמעות המיועד לשקם נזקים תאיים ולמנוע הידרדרות. בנוסף, ניתן לעשות שימוש במשחה ייעודית וכן בטיפול עם טיפות המעודדות ייצור דמעות. בנוסף ייתכן שיוחדרו פקקים מיוחדים המיועדים לאיטום דרכי הניקוז של הדמעות וזאת על מנת למנוע אובדן דמעות. הבעיה עם פתרונות אילו, שאינם מונעים את אידוי הדמעות והמטופל צריך במהלך כל היום לזלף את הטיפות.

כיום ישנם פתרונות יעילים יותר. אחד הפתרונות היעילים הוא באמצעות עדשות מגע מיוחדות (עדשות מגע סקלריות) שעוטפות את כל הקרנית, כולאות את הנוזלים על קרניות העיניים ובכך מונעים אידוי מוחלט של הדמעות. פתרון זה פותר את בעיית היובש ותחושת הצריבה בעיניים ובה בעת מייתר את הצורך בהרכבת משקפיים.

כל פתרונות הראייה תחת קורת גג מקצועית אחת

מאיר עיניים הינה קליניקה אופטומטרית מהמובילות והמתקדמות בישראל. אנו מתמחים במתן מגוון פתרונות ראייה בהתאם לצרכי המטופל הכוללים: משקפיים, עדשות מגע, תרגילי עיניים וטיפולים מקצועיים בעין יבשה לרבות עדשות סקלרליות, עין עצלה ועוד. הבעלים והמנהל של אופטיקה מאיר עיניים, הינו מאיר בן-ורון, אופטומטריסט קליני בכיר, בעל ניסיון מקצועי של שנים רבות בתחום ורישיון מטעם משרד הבריאות לעיסוק במקצוע האופטומטריה בישראל. לכל שאלה, בקשה ופנייה, אתם מוזמנים ליצור קשר ונשמח לעמוד לשירותכם ולספק מענה מקצועי ואיכותי ביחס אישי ואדיב.