המדריך המלא לשימוש וטיפול בעדשות מגע סקלרליות

אנשים רבים אינם יכולים להרכיב עדשות מגע סטנדרטיות. במיוחד מטופלים בעלי קרניות מעוותות עקב חבלה פיזית בעין או עברו ניתוח בקרנית או כאלה הסובלים ממחלות עיניים שונות כמו למשל קרטוקונוס עם אסטיגמציה (צילינדר) גבוהה ולא סדירה, תסמונת  העין היבשה, או מצבים כמו


אנשים רבים אינם יכולים להרכיב עדשות מגע סטנדרטיות. במיוחד מטופלים בעלי קרניות מעוותות עקב חבלה פיזית בעין או עברו ניתוח בקרנית או כאלה הסובלים ממחלות עיניים שונות כמו למשל קרטוקונוס עם אסטיגמציה (צילינדר) גבוהה ולא סדירה, תסמונת  העין היבשה, או מצבים כמו טריכיאזיס (צמיחת ריסים הפוכה או אל תוך כיוון העין).

לאלו מאיתנו שאינם יכולים להרכיב עדשות מגע סטנדרטיות, האופטומטריטס / רופא העיניים לרוב ימליץ על שימוש בעדשות סקלרליות. במאמר זה נבין יותר לעומק מהן עדשות סקלרליות, מהם היתרונות שבשימוש בעדשות סקלרליות, עבור אלו מקרים הן מומלצות במיוחד לשימוש, ומהי הדרך הטובה ביותר לטפל בהן כדי לשמור עליהם במיטבן לכמה שיותר זמן.

מה הן עדשות סקלרליות?

עדשות סקלרליות הן עדשות מגע קשיחות מיוחדות. עדשות אלה הן בעלות קוטר רחב יותר מזה של העדשות הסטנדרטיות (הן משתרעות על פני שטח פנים גדול - "נשענות" על החלק הלבן של העין ולא רק על הקרנית), ידועות כקלות להרכבה ונוחות לשימוש, בעלות תוחלת חיים ארוכה יחסית (עדשות איכותיות יכולות להחזיק מעמד עד שלוש שנים), בעלות יציבות גבוהה בתוך עיניו של המטופל, חדירות לחמצן, שומרות על לחות גבוהה בעיניים, מאפשרות ראייה חדה וברורה, יוצרות משטח חדש לתשבורת קרני האור ובכך מתקנות עיוותי קרנית ועוד.  אפשר להבין אם כך מדוע העדשות סקלרליות מספקות פתרון למטופלים הסובלים מבעיות כאלה ואחרות בעיניים ומומלצות לשימוש ברוב מקרי הקרטוקונוס, אסטיגמציה חריגה ועוד.

שימו לב, שכמו כל סוג אחר של עדשות מגע ובעיקר בשל גודלן, בהתחלה, מטופלים מסוימים עלולים להתקשות בהרכבה ובהסרה שלהן אבל לאחר קצת תרגול מתרגלים והשימוש מכאן ולהלאה פשוט ונוח במיוחד.

עדשות סקלרליות – החשיבות שבשמירה על היגיינה ובטיחות

טיפול לא נכון או שגוי בעדשות סקלרליות עלול להגביר את הסיכון לדלקות עיניים ולכן, חשוב מאוד להקפיד ולעקוב אחר הוראותיו של רופא העיניים ולטפל בעדשות בצורה מיטבית והיגיינית.

לפני כל שימוש בעדשות סקלרליות – כלומר, הרכבה או הסרה שלהן – הקפידו על הבאים:

  1. שיטפו את הידיים שלכם עם סבון לא שומני ואנטיבקטריאלי ביסודיות ואז ייבשו אותן במגבת נקייה נייר או נטולת מוך.
  2. שבו על יד שולחן או עימדו במקום נוח ומואר והניחו מטלית רכה מתחתיכם, כך שאם העדשה נופלת היא תנחת על משטח נקי. השאיפה היא לנסות ולהימנע מלהכניס או להסיר את עדשות המגע הסקלרליות בשירותים או בחדר האמבטיה משום שחדרים אלה מכילים לעתים קרובות יותר חיידקים מאשר החדרים האחרים בבית.
  3. הקפידו לבדוק את העדשות שלכם, וודאו שאין עליהם שבבים, שלא נוצרו עליהם סדקים ושלא הופיעו משקעי חלבון על פני העדשה. במידה ואתם מבחינים בפגמים על פני העדשה או שאינכם בטוחים לגבי מצבה אל תרכיבו אותה. לכו לאופטומטריסט שלכם שיעשה בדיקה מקיפה לעדשות שתבטיח שלא קרה להן דבר ושהן בטוחות להרכבה ולשימוש יומיומי.

עדשות סקלרליות – תהליך ההרכבה

הסירו את העדשות ממארז האחסון שלהן ושיטפו אותן עם התמיסה המיוחדת שקבלתם מהאופטומטריסט. במידה ואתם משתמשים בתמיסה של מי חמצן, המתינו לפחות 6 שעות מרגע הכנסת העדשות למארז האחסון ועד השימוש בהם כדי שהתמיסה תנוטרל. זיכרו תמיד לשטוף את העדשה בתמיסה לפני הנחת העדשה על העין.

כשהעדפה מונחת על כף היד שלכם, מלאו את שטחה הקעור בתמיסה כדי למנוע היווצרות בועות אוויר בין העין לעדשה. כעת הניחו את העדשה הסקרלית על קצה האצבע האמצעית שלכם ותמכו על ישי שתי האצבעות שלצידה. העזרו ביד השניה לפתיחה רחבה של העפעף העליון כך שההרכבה של העדשה תהי נוחה יותר והיא תכנס בקלות יתרה אל העין. אם אתם מתחילים ועדיין מתקשים בהרכבת העדשות, אנחנו ממליצים להניח מראה במקום המטלית שמתחתיכם ולהביט עליה תוך כדי. יהיה לכם נוח יותר להכניס את העדשה מול מראה כשהפנים שלכם פונות כלפי מטה.

אחרי שהכנסתם את העדשה ישירות למרכז העין והיא "נתפסה" במשטח הפנים, יבשו ונגבו את מארז העדשות עם טישו נקי והשאירו את מכסה המארז לייבוש באוויר.

עדשות סקלרליות – כיצד להסיר אותן

כדי להסיר את העדשות הסקלרליות מהעין, לחצו בעוצמה מתונה עם האצבע על העפעף התחתון ממש מתחת לקצה העדשה, ואז דחפו כלפי מעלה. לעיתים במידה והעדשה מסרבת לצאת, תוכלו להכניס מעט תמיסה אל תוך העין שתעזור לשחרר את העדשה יותר בקלות. 

בדיוק כמו בהתליך ההרכבה - הביטו מטה אל משטח שטוח (ניתן להניח מתחתיכם מגבת, מטלית או מראה) רק שימו לב שהמשטח נקי. השתמשו באצבע האמצעית כדי לפתוח את העפעף שיהיה רחב יותר מקוטר העדשה. כעת הפעילו לחץ מתון מתחת לקצה העדשה, ודחפו אותה כלפי מטה או כלפי מעלה, מה שנוח לכם יותר ומה שיוביל אתכם אל התוצאה הרצויה.

כיצד נכון לטפל בעדשות סקלרליות

קודם כל ולפני הכל כשזה נוגע לטיפול בעדשות מגע סטנדרטיות או סקלרליות, תמיד תעקבו אחר עצתו המקצועית של רופא העיניים או האופטימטריסט שלכם. לכל עצה, שאלה, מענה או הבהרה – תפנו אליהם קודם.

לעולם אל תשתמשו במי ברז  בזמן הטיפול בעדשות, בין אם זה כדי לשטוף את מארז העדשות שלכם או בין אם זה כדי לשטוף את העדשות עצמן. מי הברז מכילים מיקרואורגניזמים מסוכנים העלולים לגרום לזיהום חמור שיסכן את הראייה שלכם. וודאו שהידיים שלכם נקיות ויבשות לחלוטין מנוזלים לפני כל טיפול או התעסקות עם עדשות המגע.

הסירו את עדשות המגע לפני שאתם הולכים לישון.

רוב האנשים יכולים להרכיב עדשות מגע סקלרליות בנוחות שעות רבות (לעתים אפילו 12-14 שעות בכל פעם). זיכרו להסיר את עדשות המגע הסקלרליות כשעה לפני השינה ובמידה ואתם מבחינים במהלך היום שהעדשות מתערפלות, עדיף להסיר אותן לזמן מסוים, לנקות אותן ביסודיות ורק אז להכניס אותן מחדש.

השתמשו בניקוי פרוקסיד

אתם יכולים לבצע ניקוי עמוק ויסודי לעדשות הסקלרליות שלכם על ידי טבילה שלהן ב-3% מי חמצן למשך 6 שעות. מי החמצן נותנים לעדשות שלכם ניקוי עמוק ויסודי כך שלא תצטרכו לשפשף אותן ובכך תקטינו את הסיכון לשבירה או גרימת סדקים ללא כוונה.

רצוי שלא להשתמש בעדשות המגע לפני שעברו 6 השעות שלהן בתוך תמיסת מי החמצן. זאת משום שהחמצן הלא מנוטרל יכול לגרום לעקצוצים בעיניים ולכאב. תמיד השאירו את מארז העדשות לייבוש באוויר בזמן שאינכם משתמשים בו.

השתמש בתמיסת מילוי ללא חומרים משמרים

בעת הרכבת העדשות ה סקלרליות השתמשו בתמיסה סטרילית מהבקבוק עצמו. מלאו את קערת העדשה בתמיסה הסטרילית. אל תשתמשו לעולם במי ברז או בתמיסה שאינה סטרילית שכן אלה עלולות להוביל לדלקות עיניים חריפות.

הסר פסולת באמצעות תמיסת עדשות רב-תכליתית

לאחר ששטפתם וייבשתם היטב את הידיים, הסירו את העדשות הסקלרליות שלכם מהעיניים ושפשפו אותן במשך 2 דקות בתוך מארז עדשות מגע המלא בתמיסה. פעולה זו מסירה ביעילות מיקרואורגניזמים ולכלוכים זעירים ומורידה את הסיכון להיווצרות של זיהומים. למרות שעדשות סקלרליות הן עדשות חזקות, שימוש בכוח רב מדי או בטכניקה לא נכונה עלולים לגרום להן להישבר.

לאחר ששפשפתם את העדשות, שטפו אותן היטב באמצעות התמיסה למשך 5-10 שניות. לאחר מכן הניחו אותם במארז מלא בתמיסה טרייה והשאירו אותם להשריה למשך 4 שעות לפחות.

זכרו להחליף מידי פעם את מארז העדשות שלכם (ואת מארז הניקוי במידה ואתם משתמשים בתמיסת מי חמצן). נקו אותם באופן קבוע על מנת שתימנעו מזיהומים - ההמלצה היא לנקות את המארז על בסיס יומי ולהחליף אותו מדי חודש אבל תמיד תוכלו להתייעץ עם האופטימטריסט או עם רופא העיניים.

 

אנחנו במאיר עיניים נמליץ לכם על סוג עדשות המגע הנכון לכם ביותר, ונדריך אתכם צעד אחר צעד לגבי אופן השימוש והטיפול הנכון כך שישמרו לכם לאורך זמן וכדי להבטיח את בריאות העיניים שלכם. כדי לשמור על רמה גבוהה ביותר של נוחות וחדות ראייה באמצעות שימוש בעדשות מגע סקלרליות, פעלו תמיד על פי הנחיות האופטימטריסט או רופא העיניים.

התקשרו לקביעת בדיקת עיניים ולהתאמת עדשות סקלרליות עוד היום  08-6488383