כיצד תשמרו על העיניים שלכם בזמן שאתם יושבים מול המחשב או הטלפונים הסלולריים

אף אחד לא טורח לספר לנו על זה אבל באזור ה - 50% מהאנשים המבלים זמן ממושך מול המחשב חשים אחת או יותר מתופעות שיכולות להצביע על הופעתה של תסמונת ראיית המחשב.


מחשבים, טלפונים סלולריים וטאבלטים למיניהם הם כלים נפוצים במיוחד כיום בכל משקי הבית בישראל. הילדים שלנו נחשפים מגיל צעיר לחיים מול מסכים מרצדים וככל שהם גדלים קיימת הסכנה שהם רק יהפכו תלויים בהם יותר. אפשר לומר שבישראל של המאה העשרים ואחת רובנו אם לא כולנו מחוברים לאינטרנט באופן מוחלט וברור והסיבות לכך רבות.

האינטרנט הוא כלי פרקטי ביותר המשמש אותנו במישורים רבים במהלך היום יום. האינטרנט משמש אותו לעבודה, לקבלת מידע, לבילויים ואפילו להנאה בשעות הפנאי. אין ספק שהחיים שלנו היו הרבה פחות מעניינים ונוחים לולא המחשב על כל שלוחותיו אבל המחיר שאנחנו והילדים שלנו משלמים על ההתמכרות הזו הוא לא קטן.

השימוש הכמעט אובססיבי של החברה שלנו במחשבים ובניידים המצריכים ישיבה ממושכת מול צגים מרצדים מייצרים בעיות רפואיות שונות. אחת מהן המוכרת במיוחד לרופאי העיניים נקראת בשם תסמונת ראיית מחשב (Computer Vision Syndrome - CVS) ומובילה להיווצרותם של תסמינים שונים המובילים להתדרדרות הראייה.
 

תסמונת ראיית מחשב – תסמינים

אף אחד לא טורח לספר לנו על זה אבל באזור ה - 50% מהאנשים המבלים זמן ממושך מול המחשב חשים אחת או יותר מתופעות שיכולות להצביע על הופעתה של תסמונת ראיית המחשב. התסמינים הם עייפות כללית בעיניים, טשטוש הראייה, תחושת אי נוחות, יובש בעיניים, צריבה, קושי במיקוד הראייה, רגישות לאור ואובדן יכולת הריכוז לצפייה בעצמים לזמן ממושך.

למה העיניים שלנו מתאמצות כל כך מול מסך המחשב?

לעיניים שלנו יש יכולת לאסוף מידע באופן יעיל, מהיר וללא קושי ולמרות זאת, מול מסך המחשב העיניים שלנו נדרשות לתפקד באופן מאומץ גם אם זה לא בהכרח מרגיש לנו ככה. בשונה מקריאה בספר או בעיתון, כשאנחנו קוראים מול מסך המחשב זווית הראייה לקריאה משתנה ודורשת מאיתנו תזוזות עיניים אחרות שאיננו מורגלים בהם. סיבה הנוספת למאמץ מול המסך היא שהעיניים שלנו מגיבות באופן שונה לחלוטין לאותיות בעלות קצוות מוגדרים המופיעות שחור על גבי לבן (כמו בספרים) לעומת אותיות אלקטרוניות מפוקסלות המופיעות לעתים בצבעים שונים (כמו שעל הצג).

אבל זה לא רק מסך המחשב בלבד שעלול לגרום לנו להתדרדרות במצב הראייה. גורמים נוספים העלולים לגרום למאמץ של העיניים שלנו מול מסך המחשב אלו גורמים סביבתיים הקשורים לעבודה מול המסך, כמו תאורה לא מתאימה בחדר ואפילו מרחק הישיבה שלנו מהצג.

תאורה: העדיפות היא תמיד לנסות ולאזן בין תאורת החדר לבין תאורת המסך ולוודא שתאורת המסך איננה מרצדת או מסנוורת מידי. במידה ועולה הצורך ניתן לרכוש משקפיים מיוחדים עם פילטר המגנים על העיניים מהאור הכחול של המסך.  

מרחק הישיבה מהמסך: המרחק הרצוי בין המסך לבין העיניים הוא בין 50 ל 70 סנטימטרים וגובה המסך הרצוי הוא כ - 15 סנטימטרים מגובה העיניים. כל מרחק החורג מכך יכול לגרום לבעיה בראייה. מסך שאינו ממוקם נכון ביחס לגוף ולעיניים יכול גם לגרום לתחושה של אי נוחות, לכאבים בצוואר ואפילו לעיוות גופני. משתמשים רבים ממקמים את עצמם קרוב מידי למסך שלא לצורך, ועם הזמן כתוצאה מכך הם מתחילים לסבול מסימפטומים שונים המעידים על התדרדרות בראייה.
 

כיצד ניתן להימנע מיובש בעיניים בזמן צפייה במסך?

מחקרים הראו שבזמן השימוש במחשב תדירות העפעוף שלנו יורדת מה שגורם להתייבשות של העיניים. תוסיפו לזה סביבת עבודה או מגורים שהמיזוג בה חזק מידי ותקבלו מתכון בטוח לייבוש של העיניים. ניתן להימנע מייבוש של העיניים בסמן הצפייה במסך על ידי איזון הטמפרטורה בחדר ושמירה על גובה מסך תקין. אם גובה המסך יהיה תקין באופן טבעי העיניים שלנו יופנו מעט כלפי מטה כך שהעפעפיים העליונים יחפו עליהם וישמרו על לחות בעיניים, לעומת מסך הניצב גבוה מידי שיאלץ אותנו להביט כלפי מעלה ועל ידי כך העיניים שלנו יתייבשו.

הדרך לשמור על לחות בעיניים גם בעבודה מול מסך מחשב היא לוודא שהצג יוצב לפחות 15 סנטימטרים מתחת לגובה העיניים, לוודא באופן מודע שאנחנו מעפעפים אחת לשלוש עד ארבע שניות, להימנע מישיבה מול או קרוב מידי לפתחי המיזוג או מאווררים, ולהציב תמיסה מיוחדת ללחות לעיניים על יד המחשב שנוכל להשתמש בה במידת הצורך.
 

גם אם אתם בעלי ראייה מצוינת אתם נמצאים בסיכון ועלולים לסבול מהתסמונת – שימו לב

למרות מה שמקובל לחשוב, גם אלה מאתנו שזכו לגנים של ראייה מצוינת נמצאים בסיכון להתדרדרות במצב הראייה שלהם אם הם אינם שומרים על העיניים שלהם ככל שמדובר בשימוש תדיר ועקבי במסכים למיניהם. יותר מזה, אנשים רבים המשתמשים במחשב – בין שהראייה שלהם טובה או לא – אינם מודעים כלל לכמות המאמץ הרבה הנדרשת מהעיניים שלהם. רבים מהם סובלים מראייה מאומצת ומסימפטומים של התדרדרות ראייה ואז מנסים לפצות על אובדן חדות הראייה על ידי כך שהם רוכנים קדימה ומתקרבים אל הצג, מה שעלול להחמיר את המצב ואף לגרום ללחץ בצוואר ובכתפיים, לכאבי גב ואפילו לכאבי ראש. תופעה הנקראת Accommodative Spasms שבה כתוצאה מהתמקדות ממושכת בעצמים קרובים נוצרת "נעילה" של השרירים במערכת הראייה גורמת לכך שהעיניים עוברות למעין מצב תמידי של התמקדות במרחק קרוב. התוצאה היא התדרדרות ביכולת הראייה למרחוק ויצירה של קוצר ראייה מדומה המביאים להופעת סימפטומים שונים ועלייה במספר המשקפיים. גם כאן, כמו בכל מצב בריאותי, במידה ולא מטפלים בסימפטומים הם יכולים להחמיר.