מה צריך לדעת לפני בדיקת שדה ראייה?

בדיקת שדה הראייה הינה בדיקה נפוצה ביותר, אשר אנשים רבים מבצעים בשלב כזה או אחר של חייהם.


בדיקת שדה הראייה הינה בדיקה נפוצה ביותר, אשר אנשים רבים מבצעים בשלב כזה או אחר של חייהם. היא נועדה לאבחן ולעקוב אחר מחלות עיניים שונות, כמו גם מחלות במערכת העצבים המרכזית. היא מיועדת עבור כל אחד אשר יש חשד כי יש לו בעיה כלשהי בראייה, אך עשויה בהחלט להיות חשובה גם למטרות אבחון מניעתי, ולכן יכולה להיות רלבנטית עבור כל אחד. אז אם גם אתם מתכננים לעשת בדיקת שדה ראייה, הנה כל מה שחשוב לדעת.

אז כיצד מתבצעת הבדיקה? הבדיקה נוחה, בטוחה לחלוטין ואינה פולשנית, כאשר היא יכולה להתבצע בשתי דרכים עיקריות. בדרך הראשונה, שהיא בדיקה ידנית, הנבדק מכסה עין אחת והבודק מזיז את אצבעותיו מול העין הפקוחה. במהלך הבדיקה, הנבדק נשאל מתי הוא רואה את האצבעות ומתי לא. בדיקה זו מהירה ופשוטה ביותר, אך אינה מאוד מדויקת. מטרתה העיקרית היא ביצוע הערכה מהירה של נזקים בולטים וגדולים בשדה הראייה. באופן דומה, הבדיקה הזו נדרשת ומבוצעת על ידי מכשיר כאשר מעוניינים להוציא או לחדש רשיון נהיגה.

לעומת זאת, הדרך השנייה היא בדיקה ממוחשבת של שדה הראייה, אשר מתבצעת באמצעות מחשב מיוחד, שמופעל על ידי טכנאי. הנבדק מביט במכשיר, ומתבקש להתמקד כל הזמן בנקודה מרכזית אחת. בזמן הבדיקה, המחשב מאיר נקודות מסוימות בשדה הראייה, והנבדק נדרש ללחוץ על כפתור בכל פעם שהוא רואה את נקודות האור. בסיום הבדיקה, המחשב מדפיס את תוצאותיה על נייר. הבדיקה הממוחשבת נחשבת למדויקת יותר בהשוואה לידנית, אך היא מושפעת מאוד משיתוף הפעולה ומהערנות של הנבדק. חשוב לציין כי בדיקה זו יחסית ארוכה ומעייפת, וניתן לקחת הפסקות במהלכה.

בדיקת שדה הראייה הינה בדיקה מקיפה, ולכן היא משמשת ככלי משמעותי לאבחון מחלות הפוגעות בסיבי עצב הראייה בשלבים מוקדמים, ולטפל בהן לפני שהמטופל מבחין בכך והרבה לפני שהן פוגעות גם בחדות הראייה. בנוסף, היא כלי אפקטיבי מאוד למדידת הצלחה של ניתוחי עיניים, מכיוון שביצועה לפני ואחרי הניתוח מאפשר לראות את ההבדל בראייה בקלות רבה. הבדיקה מבוצעת בכל עין בנפרד. כאשר השדה האופקי של שתי העיניים יחדיו מאפשר ראייה של 180 מעלות ואילו בכל עין בנפרד של כ-150 מעלות.

חשוב לציין, במהלך הבדיקה המטופל נדרש למאמץ לא קטן של העיניים, מכיוון שבמטרה לבצע את הבדיקה באופן מדויק, המערכת מנסה להקשות על הנבדק ולהציג נקודות אור אשר הולכות ונחלשות. לעתים, עובדה זו נותנת לנבדקים תחושת תסכול, כמו גם הרגשה כי יש להם בעיה בעיניהם, אך זוהי תחושה נפוצה מאוד ובמקרים רבים זהו אינו המצב כלל.

בשל תנאי הבדיקה, אורכה והתלות הגדולה שלה בערנות הנבדק, לעתים הרופא עשוי לבקש לבצע בדיקה חוזרת, כדי לוודא את אמינות התוצאות. עם זאת, בשנים האחרונות, הטכנולוגיה של בדיקת שדה ראייה בהחלט השתפרה, מה שמקל באופן משמעותי על הנבדקים ועל אמינות התוצאות.