כל מה שצריך לדעת לפני בדיקת ראייה לילדים

מתכוננים לבדיקת ראייה עבור ילדכם? הנה כל המידע החשוב עבורכם.


כהורים, שאוהבים את ילדינו יותר מכל דבר בעולם, חשוב לנו מאוד לבדוק את בריאותו של הילד מכל הזוויות, ולוודא כי הוא גדל בריא ושלם. אחת הבדיקות החשובות ביותר שיש לבצע לילדים באופן קבוע, היא בדיקת ראיה. אז לקראת הביקורים אצל רופא העיניים והאופטומטריסט, הנה כל המידע ולוחות הזמנים שחשוב לדעת בעניין זה.

כיום, לא מעט ילדים סובלים מבעיות טשטוש, מיקוד או כפל ראייה, ולכן יש חשיבות גדולה לביצוע בדיקות ראיה בגילאים צעירים. בעיות ראיה שאינן מאובחנות, עלולות לגרום לחוסר ביטחון, כמו גם להחמרת המצב עם הזמן. בשל כך, מומלץ ביותר לבצע לילדכם בדיקות ראיה שגרתיות.

בדיקות ראיה לילדים יכולות להתבצע כבר מהגילאים הצעירים ביותר, כאשר חוש הראיה ממשיך להתפתח בקרב ילדים עד לגיל עשר. בדיקת העיניים הראשונה מתבצעת לכל ילד כבר בתינוקייה או בפגיה, במטרה לוודא כי אין בעיה משמעותית בראייתו. לאחר מכן, ההמלצה היא לערוך בדיקה נוספת בגיל 6-12 חודשים. בשלב זה, רופא העיניים בודק האם ישנן לקויות שונות אשר עלולות להוביל למצב של עין עצלה. זאת, במטרה לאבחן את המצב בהקדם האפשרי ולמנוע את הנזק הטווח הארוך שהוא עלול לגרום לראייה.

בכל מקרה, בשנותיו הראשונות של הילד, חשוב בהחלט לשים לב לרמת ראייתו. ניתן לעשות זאת במספר דרכים, כגון לשים לב שעיניו מביטות ישר, וכי הוא אינו מתקרב יותר מדי אל חפצים או אל המסכים השונים. אם מופיע כל סימן חריג, חשוב מאוד לפנות לרופא העיניים ולבצע בדיקות נוספות. זהו הזמן הקריטי ביותר לטפל בבעיות כמו פזילה, כך שיש משמעות גדולה לאבחון מהיר.

בשלב הבא, ההמלצה הכללית היא לערוך בדיקה בגיל 3, ולאחר מכן לפני העלייה לכיתה א. במהלך בדיקות אלה, האופטומטריסט / רופא בודק את חדות הראייה, מנח העיניים והתפקוד של שתי העיניים יחדיו. לרוב, על מנת לבצע את הבדיקה, מושיבים את הילד מול לוח עם ציורים בגדלים שונים ומבקשים ממנו לזהות את הציורים. בדיקה זו חוזרת על עצמה לקראת הכניסה לבית הספר, ושוב, המטרה העיקרית שלה היא לזהות מצב שעלול להוביל לעין עצלה.

לאחר מכן, כאשר כבר יש לא מעט נתונים על ראייתו של ילדכם, מומלץ לבצע בדיקה כל שנה או שנתיים, עד גיל 12, במטרה לעקוב אחר שינויים פוטנציאליים ברמת הראייה. אם מאובחנת ירידה, הפתרון לרוב הינו כמובן הרכבת משקפיים. בשלב הזה, התפתחות עין עצלה כבר לא קיימת, אך חשוב ביותר לזהות קוצר ראייה בהקדם האפשרי, במטרה לתת לכל ילד את הפתרון היעיל של הרכבת משקפיים. זיהוי מאוחר של לקות הראייה עלול לפגוע בו ביכולת הלמידה ובביטחון העצמי.

בנוסף לבדיקות לאיתור קוצר או רוחק ראייה, האופטומטריסט עורך בדיקות נוספות לתפקודי הראייה. בדיקות אילו מאתרות קושי בתנועות העיניים ושיתוף פעולה דו עיני. קושי בתפקודים אלה עלול לגרום לקשיים בלמידה, עייפות, כפילות ראייה, טשטוש, כאבי ראש ועוד. הטיפול במקרים של הבעיות הללו (מכונות בשפה פחות מקצועית "מיקוד ראייה") עשוי להיות משקפיים, אבל לעיתים קרובות גם תרגילי עיניים לשיפור היכולות.

לבסוף, מגיל ההתבגרות והלאה, תדירות בדיקות הראייה יהיו בהתאם להוראות האופטומטריסט / רופא, שיקבעו לפי המצב הפיזיולוגי ולקויי הראייה של המטופל מתי ירצו לראות אתכם פעם נוספת. אך אין ספק כי כדאי מאוד להיבדק אם אתם חשים בשינויים בחדות הראייה, נוחות הראייה, או לקויות ראייה נוספות כגון כפילות.