סינוסיטיס – איך הוא קשור גם לבריאות עיניכם?

אם אתם סובלים מאלרגיות, אתם וודאי מכירים את התרחיש הבא: במעבר שבין עונה לעונה, בעיקר בין החורף לאביב, הן מגיעות בקול גדול.


סינוסיטיס עונתי, אלרגיה מתסכלת וכל מיני מיחושים וחולאים שקורים דווקא אז, החל מכאבי ראש עזים, דרך רגישות בפנים, כאב גרון, שיעול ונזלת שלא מרפה – האלרגיה מגיעה בשלל צורות, אך האם ידעתם שיש לסינוסיטיס העונתי גם קשר לבריאות העיניים שלנו? אם אי פעם סבלתם מנפיחות בעפעפיים, עיניים בולטות ואדומות או מראייה כפולה – המאמר הבא מיועד במיוחד בשבילכם.

מה הקשר בין סינוסיטיס לבין העיניים?

יש מקרים רבים של סינוסיטיס "שנשארים" בגבולות הסביר, אך העובדה שהסינוסים ממוקמים במרכז הפנים ובאים במגע ישיר עם איברים חיוניים עליהם נפרט מיד – עלולים לגרום לסינוסיטיס להחריף, להיעשות כרוני ובמקים חמורים אף לגרום לסיבוך שאינו מגיב לטיפול תרופתי. במקרים מסוימים יש אף צורך לבצע ניתוח הרמת סינוס.  

הסינוסים שלנו, על סוגיהם השונים, ממוקמים באזור הגולגלת ובין ארובות העיניים. המיקום הרגיש והעדין שלהם אף גובל בעורקים הראשיים הקשורים לתפקודי המוח ולעצבי הראייה, כך שיש סיבוכים לא מעטים שעלולים לפגוע בעצבים הרגישים הללו – ולגרום לנזק לראייה, זמני או קבוע.

כשהדלקת בסינוסים מגיעה לחלל העין, היא עלולה לגרום לשלל סימפטומים המצביעים על זיהום בגלגל העין, דוגמת נפיחות, כאבי עיניים, אודם מקומי, בליטה לא נעימה בעין וכדומה. במקרים אחרים הסינוסיטיס עשוי לפגוע בעצבים נוספים ובתפקודים אחרים, דוגמת השיניים ואפילו בתפקוד המוחי שלנו.

במקרים כאלו, הדלקת עשויה לחולל סיבוכים מסוכנים מאוד. הסימפטומים, כמובן, הם רק המופע הפיזי של הסיבוך, אך בפועל הדבר עשוי להצביע על סיכון לעצב הראייה ואף למורסה מוחית.

רגע, מהם הסינוסים?

הסינוסים הם מערכת שלמה של חללים בגולגולת, כשהגדולים ביותר הם בגודל סנטימטר אחד, והקטנים יותר – קטנים לאין ערוך. את הסינוסים המקסילריים, הגדולים ביותר, מחזיקות עצמות הלחיים. הסינוסים הקדמיים ממוקמים במרכז הנמוך של המצח, מאחורי האף נמצאים הסינוסים הספנואידים ובין העיניים ממוקמים הסינוסים האתמואידים.

למה צריך סינוסים?

לשם מה אנו זקוקים לסינוסים הללו, יהיו היכן שיהיו? הפתעה: איש אינו יודע בוודאות. תיאוריה אחת גורסת שהם עוזרים בהכנסת לחות לאוויר שאנו נושמים פנימה, אחרת מקשרת בין הימצאות הסינוסים לעזרה בוויסות המשקל המופעל על הצוואר ואחרת מניחה שהם משפרים את איכות הקול שלנו ומעניקים לו את הגוון האנושי שאנו מכירים. חוקרים אחרים מייחסים את הסינוסים ליכולות של בלימת זעזועים, שכן הם מהווים הגנה אנושית ראשונית בעת חבלת ראש.

מעט אנטומיה

כל הסינוסים מרופדים ברקמה רכה וורודה הנקראת רירית, והם חלולים מבפנים, כאמור, למעט השכבה הדקה והרירית. כדי לסייע להוספת לחות ולסינון האוויר, ממוקמים בחלקו הפנימי של האף מעין רכסים קטנים הנקראים טורבינות. המחיצה, שהיא מעין קיר דק, מחלקת את האף. רוב הסינוסים מתנקזים לאף דרך תעלה קטנה המכונה בעולם הרפואה "הבשר האמצעי".

כיצד נגרם סינוסיטיס?

במצבם התקין, הסינוסים שלנו מלאים באוויר. כשהם נסתמים ומתמלאים בנוזל – אז עשויה להתרחש דלקת או נפיחות ברקמה המצפה אותן, וכך נגרם סינוסיטיס. במקרה כזה, חיידקים עלולים לצמוח באזור וכך נגרם זיהום.

מצבים העלולים לגרום לחסימת הסינוסים הם, בין השאר, הצטננות, נזלת אלרגית (רירית נפוחה הנגרמת על ידי אלרגנים), פוליפים באף, סטייה במחיצת האף, פגיעה מולדת ביכולת של הרירית לנקז את הריר מהגוף, מחלות אוטואימוניות שונות ועוד.

איך מטפלים בסינוסיטיס?

אם מדובר בזיהום פשוט בסינוסים, סביר להניח שההמלצות שתקבלו יכללו שטיפות אף תכופות ושימוש במי מלח. לעתים יחליט הרופא שיש צורך לקחת אנטיביוטיקה. לרוב הטיפול האנטיביוטי יימשך לאורך 10-14 יום ובד"כ נצפה להיעלמות הסימפטומים בד בבד עם הטיפול. במקרים מסוימים ימליץ הרופא על שימוש בסטרואידים או אנטי היסטמינים.

אם אתם סובלים מסינוסיטיס כרוני, מומלץ להשתמש במכשיר אידוי או פשוט לשאוף אדים מכלי עם מים חמים, כך תקלו על מעברי הנשימה שלכם.

לא מחכים – נבדקים!

אם אתם יודעים שאתם חולים בסינוסיטיס, לא משנה אם הוא עונתי ונגרם כתוצאה מאלרגיה בעונת המעבר או לא, ואל הסינוסיטיס מתלווים גם הסימפטומים הבאים הקשורים לראייה, אל תהססו וגשו להיבדק:

  • ראייה כפולה
  • טשטוש ראייה
  • כאבי ראש חמורים
  • רגישות מוגברת לאור
  • כאבים בעין
  • עורף קשה