משקפיים טלסקופיים (Surgical Loupes) המכונים בשמות רבים כגון טלסקופ כירורגי, טלסקופ מנתחים, הם משקפי הגדלה שמיועדים לראייה של פרטים קטנים בהגדלה משמעותית.

באופטיקה מאיר עיניים ניתן להשיג לופות מכל הסוגים וההגדלות.

משקפי הגדלה/ לופות יכולים לשמש רופאי שיניים, שינניות ושאר התחומים הרפואיים כגון אורתופדים ואורולוגים. פרט למקצועות הרפואה, כל אדם העוסק בפרטים קטנים ומעוניין בהגדלה, יכול להנות ממשקפי הגדלה, למשל שענים, צורפים, סוחרי תכשיטים אספני בולים, קוסמטיקאיות סופרי סת"ם ועוד.

משקפי ההגדלה קיימים בהגדלות שונות לבחירה בטווח של X2 ועד X10. לופות אילו הן בינוקולריות, כלומר מאפשרות ראייה דו-עינית סטריוסקופית (ראיית עומק).

בהגדלות הקטנות יחסית (עד הגדלה של X3.5), לרוב הטלסקופ יהיה עם לופות מסוג גלילי (Galilean telescope), שעוצב לראשונה על ידי גלילאו גלילי. טלסקופ מסוג זה פחות מורכב ובדרך כלל יכיל שתי עדשות - עדשת העצמית (Objective) שהיא עדשה מרכזת אור, ועדשת העינית (Ocular Lens) שהיא עדשה מפזרת אור. בטלסקופ מסוג זה הדמות הנוצרת תהייה ישרה ומוגדלת.

בהגדלות גדולות יותר (מעל הגדלה X4), נשתמש בטלסקופ עם לופות מסוג קפלראי אסטרונומי (Keplerian telescope), שהומצא לראשונה על ידי האסטרונום יוהנס קפלר. טלסקופ מסוג זה מורכב ממערכת עדשות מרכזות אור ולכן הדמות בו יוצאת מוגדלת והפוכה. בכדי להפוך את הדמות מחדש מכנסים לטלסקופ מסוג זה גם פריזמות. לכן מערכת לופות אילו הרבה יותר כבדה ויקרה.

איך בוחרים טלסקופ?

כאשר בוחרים לופות טלסקופיות יש מספר שיקולים שיש לקחת בחשבון:

מרחק עבודה

מרחק העבודה מוגדר כמרחק בין העיניים למקום האובייקט עליו מביטים. לופות עם מרחק עבודה שאינו מתאים, עלול לגרום לכאבי צואר וחוסר נוחות. מרחק העבודה משתנה מאדם לאדם. גם אם מדובר נניח בשני רופאי שיניים עם אותה ההתמחות. הרי שכל אחד מהם בעל צרכים שונים ומרחק העבודה מושפע מהפרשי הגבהים בניהם ואורך הידיים. ניקח מקרי קיצון: אדם בגובה 2 מטרים יהיה בעל מרחק עבודה גדול בהרבה מאדם בגובה 1.5 מטרים. בחירת מרחק עבודה ראוי, יקנה למשתמש נוחות רבה יותר מבלי לשנות את הארגונומיה של הקליניקה.

עומק שדה

עומק השדה הוא למעשה מונח המגדיר את הטווח העבודה בו עדיין לא רואים מטושטש את האובייקט. גם אם קבענו שמרחק העבודה הוא 40 ס"מ, לא יהיה סביר שנראה מטושטש במרחק של 39 ס"מ. עומק שדה גדול, יתרום לנוחות רבה יותר בעדשות. בעת התאמת הטלסקופ, יש לבחון כי עומק השדה משרת את הצרכים של המשתמש. עומק השדה גדל ככל שההגדלה קטנה יותר. בהגדלות גדולות- עומק השדה מצומצם וכל חריגה קלה ממרחק העבודה עלול לגרום לטשטוש רב.

שדה ראייה

שדה הראייה הוא למעשה, השטח אותו אנו רואים מבעד לטלסקופ. שדה הראייה של העיניים שלנו מימין לשמאל, ללא מכשירים אופטיים הוא 180 מעלות לאנשים עם ראייה פריפריאלית תקינה. ברגע שנגדיל אובייקט מסויים, הדמות שלו תגדל "על חשבון" הראייה הפריפריאלית. כלומר, ככל שההגדלה שנבחר תהייה גדולה יותר, בכך יצטמצם לנו שדה הראייה. שדה הראייה, הוא גם פונקציה של פקטור נוסף, המיקום של הלופות ביחס לעיניים שלנו. כדוגמה, אם נביט דרך חור של מנעול בדלת, ככול שנתקרב לחור, כך שדה הראייה יגדל. זאת אומרת שככל שרופא השיניים יקרב את הלופות לעיניים, כך יקבל שדה ראייה גדול יותר.

זוית המבט

בעת מבט לעצמים קרובים העיניים מושפלות מעט מטה ומתכנסות אחת לעומת השניה. הזוית הזו שונה מאדם לאדם ותלויה בגורמים רבים כגון מרחק העבודה, גובה המטפל ביחס למטופל ומרחק העיניים של המטפל. יש לבחון היטב את זוית המבט בהזמנת הטלסקופ, במיוחד בלופות טלסקופ מסוג TTL.

הגדלה

תאורתית, היינו רוצים הגדלה מקסימלית בכדי לראות כמה שיותר פרטים. אז למה בכל זאת לא לקחת לופות שמגדילות פי 10? ציינו שככל שההגדלה גדולה יותר כך שדה הראייה מצטמצם, וכושר ההתמצאות במרחב נפגע יותר. מניסיון, אנו יודעים כי רוב רופאי השיניים מעדיפים הגדלות בטווח של X2.5 עד X3.5. ישנם התמחיות מסויימות שיעדיפו אף הגדלות בעוצמה גדולה יותר. אם מדובר בטלסקופ ראשון רצוי להתחיל עם הגדלה קטנה יחסית של X2.5 ובמהלך הזמן, כשהמיומנות של הרופא גדלה, ניתן לעבור להגדלה גדולה יותר. בתחומים מסויימים של רפואת שיניים ורפואה בכלל כגון פריודונטים, ייתכן שיהנו מהגדלה מעט יותר גדולה כגון X4.

TTL Loupes

קיימים משקפי הגדלה בהם הלופות קבועות בתוך עדשות המשקפיים (TTL telescope =Trough the lens loupes). יתרונותיהם בכך שמותאמים באופן אישי למשתמש. TTL loupes מותקנות בעדשות המשקפיים במרחק האישונים של הרופא (Pupils distance), ובהתאם לזוית ולמנח הראש שלו. ניתן להתקין את מרשם המשקפיים למרחק של המשתמש, כך שבהרמת המבט מהאובייק יכול לראות את החדר בנוחות. שדה הראייה מעט יותר גדול כיוון שהלופות קרובות יותר לעיניים. ובנוסף הלופות יציבות מול העיניים ובכך ההתמצאות במרחב טובה יותר. ולבסוף גם משקלם קל יותר כיוון שאין אלמנט נוסף שמקשר את הלופות אל המסגרת.

חסרונות TTL loupes בכך שהם יקרים יותר, בשל עלויות ההתאמה האישית שלהם. מכיוון שהם מותאמים אישית, לא ניתן להעבירם מאדם לאדם. ואפילו אותו המשתמש יתקשה להשתמש בהם לשימושים נוספים במנח ראש שונה מהשימוש העיקרי אליהם יועדו. יש לקחת גם בחשבון כי שינוי המרשם בזכוכית הנושא, מצריכה להחליף את המוצר כולו או להפרד מהלופות לזמן ממושך לשם החלפת העדשות. בניגוד ללופות מסוג פליפ אפ, לא ניתן להרים לרגע את הלופות בכדי להביט על האובייקט ללא הגדלה ויש להסירם להראש לחלוטין. התאמת לופות TTL דורשות דיוק רב יותר של איש המקצוע של מדידת מרחק העבודה, זוית העבודה ומרחק האישונים המדוייק של המשתמש.

Flip-up Loupes

משקפי הגדלה נוספים הם טלסקופים שניתן להרים אותם כשאינם בשימוש (Flip up loupes / telscope). יתרונותיהם בכך שניתן להרימם לרגע כשאינם בשימוש ולהחזירם מול העיניים ברגע מבלי להסירם לחלוטין מהפנים. הדבר מאפשר גמישות בשימוש של עם / ללא הגדלה. הם זולים מהשוואה ל-TTL, כיוון שהם מודולריים ולא בהתאמה אישית. ניתן להעבירם מאדם לאדם, כיוון שניתן לשנות ולהתאים בהם את מרחק האישונים של המשתמש בסיבוב כפתור. ניתן להחליף בעדשות המשקפיים את המרשם בקלות. ניתן לשנות את הזוית של הלופות בקלות בהתאם למנח ראש שונה - למשל במעבר מעבודה בישיבה לעמידה.

חסרונות לופות פליפ אפ, בכך שהם כבדים יותר מ-TTL loupes בגלל האלמנט שמחזיק אותם ומחבר אותם אל המסגרת. שדה הראייה דרכם מעט יותר צר כיוון שהלופות מעט יותר מרוחקות מהעיניים. מכיוון שהם בעלי כושר תזוזה, הם עלולים לזוז ויש לכוון אותם מחדש.

לופות Flip-up במארז קשיח

תאורה

בנוסף ניתן להתאים תאורה עוצמתית נפרדת הממוקדת על האובייקט. ישנן משימות בהם המשתמש יכול להסתפק בתאורה בלבד ללא הגדלה. בכך נשמר שדה הראייה ולא נוצרים עיוותים אופטיים כתוצאה מההגדלה של הלופות. במקרים בהם הלופות הכרחיות ניתן להלביש את התאורה על גבי הלופות. 

לופות Flip-up עם תאורה

 

*הטלסקופ מגיע במארז קשיח ששומר עליו מפגיעות חיצוניות.

**באופטיקה מאיר עיניים מגיעים למקום העבודה של המשתמש לביצוע המדידות הנדרשות של הטלסקופ/תאורה המתאימים ביותר לצרכיו.